Zmówiny – pierwsze spotkanie rodziców narzeczonych

Zacznijmy może od tego, co to są zmówiny? Zmówiny to pierwsze spotkanie rodziców narzeczonych przed ślubnym, którzy chcą zawrzeć związek małżeński. To wydarzenie, które sięga staropolskiego zwyczaju, jest jedną z tradycji weselnych.

Z tego wpisu dowiesz się:

  1. Co to są zmówiny?
  2. O czym rozmawiać na spotkaniu z teściami?
  3. Kiedy zorganizować pierwsze spotkanie z przyszłymi rodzicami?
  4. Jak wygląda spotkanie swatów?
  5. Co powiedzieć na spotkaniu z rodzicami państwa młodych?
  6. Gdzie się odbywają?
  7. Co kupić?
  8. Kto zaprasza?

Zapoznanie rodziców narzeczonych przed ślubem – pierwsze spotkanie swatów

Na pierwszym spotkaniu swatów bardzo często pojawia się pierścionek zaręczynowy, ale jeśli nie było wcześniej zaręczyn. Dawniej zmówiny miały ogromne znaczenie, bo właśnie na tym spotkaniu odbywały się rozmowy o dzieciach, swoich majątkach, wysokości wiana itp. Głównie ustalano termin, a także szczegóły ślubu i wesela. Bywał też podczas tego wydarzenia tzw. swat (dziewosłęb), który miał za zadanie pośredniczyć w zawarciu małżeństwa.

zmówiny

O czym rozmawiać na pierwszym spotkaniu narzeczonych z rodzicami – teściami?

Teraz zmówiny często przybierają inny charakter. Atmosfera podczas spotkania jest luźniejsza, a cel jej cel to zapoznanie się rodziców i przekazanie oficjalnie im przez narzeczonych informacji o planowaniu ślubu. O czym rozmawiać na zmówinach?

  • Jaka jest sala weselna?
  • Jaki jest zespół, fotograf i inne atrakcje?
  • Ile planujecie osób na przyjęciu?
  • Wstępne koszty,

Tematów o weselu będzie jakieś 10 procent. Reszta to luźne tematy z życia codziennego – praca, aktualna sytuacja w kraju, zainteresowania.

kolacja zmówiny

Kiedy należy zorganizować zmówiny przed weselem?

Zmówiny najlepiej zorganizować rok przed weselem. Co do organizacji nie ma w ogóle żadnych reguł. Jest to Wasza dobra wola. Jedne pary nie wyobrażają sobie, aby ich rodzice się nie znali przed ślubem. Wtenczas organizowane jest oficjalne spotkanie dla rodziców – swatów i wtedy też przyszły Pan Młody prosi tatę Panny Młodej o rękę jego córki.  

Inne pary wychodzą z założenia, że jeśli oni organizują ślub i wesele, to raczej takie spotkanie należy już do przedpotopowych wymysłów i raczej rezygnują z takiego wydarzenia. Uważają, że w dzisiejszych czasach nie ma to zastosowania i tłumaczą nawet, że ich rodzice nie muszą znać się przed ślubem. W czasie wesela mogą zajmować różne części przy stolikach na sali.

To przede wszystkim od Was zależy czy macie ochotę ich poznać, a przede wszystkim to zależy od ich chęci i woli, czy chcą utrzymywać relacje towarzyskie względem siebie.

Jak wyglądają zmówiny? Co powiedzieć na spotkaniu z rodzicami państwa młodych?

  • Gdzie odbywają się zmówiny? Zmówiny odbywają się w domu przyszłej Panny Młodej,
  • Co kupić na zmówiny? Pan Młody i jego ojciec kupują kwiaty pani domu i przyszłej małżonce syna,
  • Jaki jest dodatkowy zwyczaj? Rodzice Pana Młodego mają symboliczny podarunek dla taty przyszłej małżonki,
  • Dlaczego organizuje się zmówiny? Spotkanie z rodzicami jest organizowane, dlatego że w niedługim czasie planujecie ślubować sobie miłość,
  • Dlaczego są ważne? Rodzice często przechodzą na „TY”, aby mieć relacje bardziej towarzyskie. Z taką inicjatywą powinien wyjść najstarszy z rodziców.
  • O czym rozmawiać? Tematami na takim spotkaniu nie muszą być tylko sprawy ślubu, ale także te codzienne, aby lepiej się poznać.

Na początku stresuje się przyszła Para Młoda, jednak lepiej, aby to spotkanie nabrało luźnego charakteru niż oficjalnego. Czasem bywa tak, że swoich przyszłych teściów widzicie na tym spotkaniu pierwszy raz, więc przygotujcie się, że także pojawią się pytania, dzięki którym będą Was chcieli poznać bliżej (hobby, zainteresowania, planowana przyszłość).

Pamiętajcie, że to spotkanie, mimo że nie wiecie, jak będzie wyglądać i się stresujecie, w późniejszym czasie może przerodzić w dobrą znajomość i czystą przyjemność. Na koniec zobacz więcej naszych wpisów poradnikowych.