Zdjęcia grupowe na weselu – o czym pamiętać?

Zdjęcia grupowe na weselu to kolejny ważny moment w dniu ślubu, który jest doskonałym dopełnieniem reportażu ślubnego. Jest to element, na który większość z Was się decyduje. Z Waszego punktu widzenia jako Pary Młodej zdjęcia grupowe są ważne. Uważacie, że nie powinny być omijane w reportażu ślubnym.

Zdjęcia przy kościele i specjalna sesja z gośćmi na sali weselnej

Już podczas rozmowy przy podpisaniu umowy narzeczeni poruszają często ten aspekt. Jedni wspominają o zdjęciu grupowym przy kościele ze wszystkimi gośćmi. Inne przyszłe Pary Młode chcą, aby jeszcze wykonać specjalną sesję w dniu ślubu z udziałem gości wesela. Uważam jako fotograf ślubny, że dzień ślubu i wesela to cudowny czas. Zapisanie tego co się dzieje: Waszych cudnych emocji, Waszego szczęścia, jakie dzielicie z tymi wyjątkowymi ludźmi. Jak piękne i naturalne relacje się pojawiają, to są warte uwiecznienia na fotografii ślubnej. Z mojej strony z bagażem doświadczeń fotografa ślubnego uważam, że są to ważne zdjęcia w reportażu, który ode mnie otrzymujecie. Ale doceni się je dopiero za kilka lat.

Zostań ze mną do końca tego wpisu, a dowiesz się kilku ważnych informacji dotyczących organizacji zdjęć grupowych w różnych sytuacjach.

Zdjęcia grupowe z gośćmi

Czy organizować zdjęcia grupowe z gośćmi w dniu ślubu i wesela?

Tak, organizuj zdjęcie grupowe z gośćmi w dniu ślubu i wesela. Jednym z najbardziej popularnych zdjęć jest właśnie zdjęcie grupowe. Najczęściej zostaje zorganizowane przy kościele. Moment po ślubie, kiedy spotykacie się ze swoimi gośćmi oczy w oczy jako szczęśliwa żona i szczęśliwy mąż. Spotkanie tego grona osób, jakie właśnie zorganizowaliście dokładnie przypadające na wyjątkowy dzień ślubu, nie może pozostać bez znaczenia. A zdjęcie grupowe wykonane tak, aby ująć na jednej fotografii wszystkich gości, jest ważnym zdjęciem. Być może do niego będziecie z uśmiechem wracać za kilka lat.

Ślub i wesele jest jedną z najlepszych okazji do spotkania się tylu cudownych osób w Waszym życiu. To właśnie oni zdecydowali się Wam towarzyszyć w tym najważniejszym dniu i chcą z Wami dzielić szczęście, jakie Was właśnie rozpiera. Zdjęcie grupowe będzie piękną pamiątką do albumu ślubnego. Na ujęciu ze wszystkimi gośćmi pojawią się dwie rodziny: rodzina Pana Młodego i rodzina Pani Młodej, oraz Wasi znajomi. Warto także pomimo zdjęcia grupowego wykonać podobne w mniejszych grupkach, ale już na sali, w ogrodzie lub na ściance we wnętrzu sali weselnej.

Zdjęcia grupowe na weselu

Zalety organizacji zdjęcia grupowego

 1. Będzie niezwykłą pamiątką, do której możecie wrócić w każdej chwili.
 2. Po kilku latach docenicie to cudowne grono, które Wam towarzyszyło w wyjątkowym dniu w życiu – dniu ślubu i wesela.
 3. Będzie cenną pamiątką, gdy kogoś z uczestników ślubu i wesela kiedyś zabraknie.
 4. Fotografia grupowa zaproszonych gości może zostać wywołana i wklejona do albumu ślubnego.
 5. Do tego typu zdjęć podchodzą też osoby mniej aktywne na weselu, np. osoby starsze.
 6. Zdjęcie grupowe może zostać zaprojektowane w fotoksiążce lub fotoalbumie.
 7. Ze zdjęcia grupowego można stworzyć fotoobraz i powiesić go na ścianie w Waszym domu.
 8. Wywołaną fotografię grupową możesz zawiesić w ramce w swoim domu.
 9. Zdjęcie grupowe możesz wywołać i obdarować nią swoich gości.
 10. Jednym z pomysłów jest zamówienie kubków ze zdjęciem grupowym i podarowanie go swoim gościom w ramach podziękowania za przybycie.

Wady podczas organizacji zdjęć grupowych

 1. Jeśli są to sesje portretowe z gośćmi w większych czy mniejszych grupach, to musicie ich odrywać i zapraszać parami czy grupami osób do zdjęcia,
 2. Musicie prosić świadków o pomoc, aby usprawnić zapraszanie o podejście do Pary Młodej, aby zrobić sobie z nimi zdjęcie grupowe.
 3. Zależy od ilości gości, ale należy na to przeznaczyć dobrą godzinę czasu wesela.
 4. Dobra rada: Jeśli chcesz mieć pamiątkowe zdjęcia, a nie chcesz przeznaczać tyle czasu na weselu, to zainwestuj w Instax – zdjęcia natychmiastowe lub zamów fotobudkę, a pamiątkowe zdjęcia niech ludzie wkleją do księgi gości.
Fajne zdjęcia grupowe na weselu

Jakie miejsce jest odpowiednie do zrobienia zdjęcia grupowego?

Najbardziej odpowiednim miejscem do zrobienia zdjęcia grupowego ze swoimi wszystkimi gośćmi jest moment po wyjściu z kościoła lub po obiedzie w ogrodzie przy sali weselnej, lub w jej wnętrzu. Wszystko zależy od warunków aktualnie panujących.

Zdjęcie na wesele grupowe

Jakie są najczęściej wykonywane zdjęcia grupowe?

 1. Zdjęcia z rodzicami, z rodzeństwem, z chrzestnymi, świadkami i starostami w domu po przygotowaniach lub po błogosławieństwie,
 2. Zdjęcie grupowe ze wszystkimi gośćmi przy kościele lub przed Urzędem Stanu Cywilnego,
 3. Zdjęcia grupowe na weselu i sesje portretowe z zaproszonymi gośćmi,
 4. Ujęcia z gośćmi weselnymi przy stolikach,
 5. Zdjęcia z gośćmi weselnymi z zimnymi ogniami.

Zdjęcia z rodzicami, rodzeństwem, chrzestnymi, świadkami i starostami w domu po przygotowaniach lub po błogosławieństwie

Te kilka zdjęć w cudownym gronie Para Młoda dostaje ode mnie zawsze. Wykonuję te zdjęcia dość wcześnie z kilku względów.

 • Pięknie wyglądacie w naturalnych warunkach światła,
 • Aby najbliższą rodzinę oswoić ze moją osobą,
 • Aby mieć pewność, że te zdjęcia na pewno trafią do reportażu ślubnego, bo wiem, że Wam na nich zależy. W późniejszym czasie może nie być okazji do ich uchwycenia.

Ale jeśli chodzi o ilość wykonanych tutaj w tym momencie zdjęć, to zależy od ilości osób, które przybyły do Waszego domu. W większości do domu Pana Młodego, czy później do domu Pani Młodej przychodzą rodzice chrzestni, świadkowie i starostowie, więc warto poświęcić te kilka minut i wykorzystać moment, aby zdjęcia pamiątkowe sobie z nimi zrobić.

Jak wykonać zdjęcie grupowe przy kościele wszystkich gości weselnych, uczestników ślubu?

Zdjęcie grupowe przy kościele, to nie lada wyczyn. Często za nim jeszcze Para Młoda wyjdzie z kościoła, to czeka, aby goście uczestniczący w mszy ślubnej wyszli z niego, bo chcą z nimi się spotkać oczy w oczy jako szczęśliwi Nowożeńcy. Chcą, aby obsypano ich monetami, słodyczami czy konfetti.

W tym czasie różne priorytety kierują zaproszonymi gośćmi. Większość oczywiście ustawia swój telefon na opcję nagrywania i oczekuje Pary Młodej w drzwiach świątyni, ale są też tacy goście, którzy muszą złapać oddech, wypalając papierosa. Czasem zdarza się, że jeśli życzenia są organizowane przy kościele, to jeszcze szybko goście uciekają po prezent do samochodu.

Najlepszym momentem na zrobienie zdjęcia grupowego jest kilka chwil zaraz po wyjściu z kościoła. Zostajecie obsypani, np.: słodyczami i monetami, które pozbieracie wraz z dzieciakami. Wtedy jest odpowiedni moment, na ustawienie się do zdjęcia grupowego. Jeśli są schody, to warto je wykorzystać, aby każda twarz została pięknie uchwycona. Śmieję się, że ustawiamy się tak, jak fotograf ustawia dzieci do zdjęcia klasowego. Każda twarz dla fotografa musi być widoczna. Czyli jeśli gość weselny mnie widzi, to znaczy, że ja widzę jego.

Zdjęcie grupowe przed kościołem wesele

Jak poinformować gości o zdjęciu grupowym?

Do świadomości gości, aby zechcieli się ustawić, oczywiście ma przebicie Para Młoda. Jej nie można w tym pięknym dniu odmówić. Jeśli tylko powiedzą głośno o zdjęciu grupowym, to wszyscy z większą czy mniejszą ochotą podchodzą do niego. Jeśli zespół muzyczny jest z drużbą weselnym / wodzirejem prowadzącym, to jego obowiązkiem jest przyśpiewać gościom zaproszenie do zdjęcia grupowego.

Zdjęcie grupowe przed Urzędem Stanu Cywilnego

Zdjęcie grupowe przed Urzędem Stanu Cywilnego też warto wykonać. Często zdarza się, że przed Urzędem Stanu Cywilnego jesteście z mniejszą liczbą zaproszonych gości. Można powiedzieć, że nad mniejszymi grupami ludzi do zdjęcia grupowego można łatwiej zapanować. Każdy, kto chce dobrze zaprezentować się do zdjęcia, to nie chowa się za inną osobę, tak aby fotograf ślubny musiał go wywoływać. Goście bardzo chętnie chcą zdjęcie grupowe.

Kiedy i jak zorganizować zdjęcia z grupami ludzi na weselu i sesje portretowe?

Na pytanie kiedy zorganizować zdjęcia grupowe z zaproszonymi gośćmi na weselu od razu nasuwa się odpowiedź, że jak najwcześniej. Może to być:

 • Po wejściu na sale i przywitaniu Pary Młodej,
 • Chwile po obiedzie, najlepiej do 2 godzin,
 • Przed Waszym pierwszym tańcem,
 • Jeśli nie w tych trzech momentach, to najlepiej jak najwcześniej się da. Czym później, to goście mogą wyglądać mniej korzystniej.

Warto wziąć pod uwagę lokalizację i wystrój wnętrza oraz atuty zewnętrzne sali weselnej, bo to może też Wam podpowiedzieć kiedy zdecydować się na zdjęcia grupowe i jak je zorganizować.

Jeśli macie ochotę wykorzystać piękny ogród i chcecie mieć zdjęcia naturalne jako Pary Młodej w grapach z gośćmi przy blasku zachodzącego słońca, to proponuję spokojnie zacząć tak godzinę przed zachodem. Należy zwrócić uwagę, jaka jest pora roku. Oczywiście wiosenne oraz jesienne śluby i wesela mobilizują do zorganizowania wcześniej zdjęć grupowych w ogrodzie niż letnie śluby. Sesje portretowe to niezwykła pamiątka, dzięki której po weselu możecie zrobić gościom niespodziankę i wykorzystując je, możecie zaplanować ciekawe pamiątki z tego wyjątkowego dnia. Którymi w późniejszym czasie obdarujecie ich w ramach podziękowania za przybycie.

Zdjęcia z gośćmi weselnymi przy stolikach

Zdjęcia z gośćmi weselnymi przy stolikach to jest Wasza pierwsza myśl. Najczęściej przychodzi Wam do głowy, kiedy za oknem robi się ciemno dość wcześnie. Jednak ja uważam i zawsze proponuję, aby zdjęcia przy stolikach zamienić na sesję zdjęciową. Może odbyć się przy ściance za Waszym stołem głównym, czy na pięknej sali tanecznej, na fotelach, przy napisie LOVE, przy specjalnej ściance przygotowanej na ten moment.

Jeśli nie ma możliwości zrobić ich wcześniej na zewnątrz, bo np. ślub był o 15:00 czy 16:00 w porze zimowej, to nie martwcie się. Zrobimy ją w odpowiednim dla Was momencie i wykorzystamy piękne dekoracje sali weselnej.

Czemu nie warto robić zdjęć z gośćmi przy stolikach?

 1. Po pierwsze dlatego, że czasem goście są skrępowani tym, że Para Młoda jest blisko nich. Stresują się tym, że za kilka chwil podejdzie, a ona właśnie zaczęła coś jeść. Wtedy powstają niezręczne sytuacje.
 2. Po drugie, czy naprawdę Wam się podobają zdjęcia z gośćmi w klimacie nieładu na stole (resztki jedzenia na talerzach, zużyte serwetki, niedopite soki w szklankach)? Wydaje mi się, że zdjęcia w ustalonym miejscu, gdzieś przy pięknych dekoracjach wpływa bardzo pozytywnie na Was i Waszych gości. Oni czują się bardziej swobodni. Mają chwilę czasu na przygotowanie się do sesji zdjęciowej, zwłaszcza wtedy kiedy jest ona zapowiedziana przez Was lub zespół weselny.
 3. Wyjątkową sytuacją, kiedy należy nawet podejść i zrobić sobie zdjęcia z osobami przy stoliku to np. jeśli są osoby, którym poruszanie sprawia dużą trudność: osoby starsze lub z niepełnosprawnościami.
 4. Lubię robić zdjęcia przy stolikach, ale w stylu reportażowym. Zdjęcia nie są specjalnie ustawiane i są naturalnie pokazane emocje. Najczęściej fotografuję z ukrycia podczas Waszych rozmów z gośćmi czy biesiady organizowanej przez zespół.
Zdjęcia z goścmi na weselu

Zdjęcia z gośćmi weselnymi z zimnymi ogniami

Zdjęcia z gośćmi weselnymi podczas zimnych ogni to też wyjątkowa pamiątka do albumu ślubnego. Na tę formę decyduje się coraz więcej Par Młodych. Ten akurat moment jest planowany zawsze po zachodzie słońca o 22:00 lub 23:00. Często zdarza się, że dla części gości. Pary Młode wychodzą z założenia, że chcą przeprowadzić to szybko i sprawnie. Z najbliższą grupą znajomych najłatwiej jest im to zorganizować i nie męczyć tych, których tego typu atrakcja nie interesuje.

Jeśli jesteś zainteresowany organizacją tego typu zdjęcia, to zapraszam Cię do poradnika na ten temat.
Jak wygląda organizacja zimnych ogni na weselu.

Pomysły na zdjęcia grupowe: Para Młoda + grupa zaproszonych gości

Jako fotograf ślubny wykonałam już od kilku do kilkunastu tysięcy zdjęć grupowych. Pojawiały się ze wszystkimi gośćmi, zdjęcia z rodzicami, z rodzeństwem, w grupach ludzi, w ustawieniach jak przy zdjęciu klasowym, zabawne, z zimnymi ogniami, przy stolikach z rodziną, w plenerze, z drużbami i druhnami na Podhalu. Wiem, że może to nie lada wyzwanie, ale warto zaplanować ten moment w dniu ślubu.

Zdjęcie grupowe wesele