Wyprowadzenie Pana Młodego z domu rodzinnego

Wyprowadzenie Pana Młodego z domu rodzinnego można nazwać tradycją i obrzędem rozpoczęcia wesela przez orkiestrę i drużbę weselnego. Po przeprowadzonych przygotowaniach do ślubu, powitaniu orkiestry i wodzireja, a także błogosławinach przychodzi moment, kiedy Pan Młody musi opuścić swój dom i kierować się do swojej narzeczonej, której będzie ślubował miłość. W zależności od regionu celebracja wyprowadzenia z domu rodzinnego Pana Młodego może się różnić. W tym wpisie dowiesz się:

  1. Co to jest wyprowadzenie Pana Młodego z domu rodzinnego?
  2. Kiedy to wydarzenie się odbywa?
  3. Jak wygląda wyprowadzenie Pana Młodego z domu?
  4. Jak wygląda wyprowadzenie Pana Młodego z domu przez druhny?
  5. Czy w całej Polsce jest ta sama tradycja weselna?
  6. Co to za tradycja z wiankiem dla Pana Młodego?
  7. Gdzie możemy się spodziewać tradycji z wiankiem dla Pana Młodego?
  8. Jak wygląda, kiedy i przez kogo jest wręczany?
wyprowadzenie pana młodego

Jest to jedna z tradycji weselnych

Wyprowadzenie Pana Młodego z domu rodzinnego w ciągu upływających lat przybiera innego znaczenia, nieco bardziej przychylnego. Rozpamiętując poprzednie lata, nawet mając na myśli kilkaset lat, wyprowadzenie spełniało swoje zadanie, wtedy kiedy Pana Młodego chciano na siłę ożenić z panną z rodziny o zamożnej sytuacji majątkowej.

Rodziny łączono ze względów biznesowych i nawet pomijano tutaj uczucie czy nawet ochotę na ożenek (żeniaczkę). Bardzo duże znaczenie miało tutaj zdanie rodziców Państwa Młodych. Dzisiaj ma to tylko charakter symboliczny. Podczas wyjścia Pana Młodego z domu rodzinnego towarzyszą mu druhny, które są w stanie panieńskim. Jednak nie jest to warunek konieczny.

pan młody wyprowadzenie

Kiedy spotkamy się z wyjściem Pana Młodego z domu rodzinnego?

W 90% reportaży spotykamy się, że pierwszy punkt dnia ślubu i wesela właśnie przypada na dom Pana Młodego. Zwyczaj uwiecznienia na fotografii i we filmie ślubnym tej chwil, bardzo mocno się zakorzenił i chociaż np. w danym domu nie błogosławią Pana Młodego jego rodzice, to tradycja wyjścia Pana Młodego z domu jest zachowana i Pary Młode decydują, abyśmy tam rozpoczęli pracę. Nie tylko my jako fotograf i kamerzysta ślubni zaczynamy tutaj pracę, ale wspominając wyżej muzykanci i drużba weselny też.

wyprowadzenie przez druhny

Jak wygląda wyprowadzenie Pana Młodego z domu na terenie Nowego Sącza i w innych częściach Polski?

Wyprowadzenie Pana Młodego w zależności od regionu może trochę inaczej wyglądać. Po przygotowaniach do ślubu związanych z ubieraniem , następuje moment, w którym przyjeżdża pod dom zespół weselny wraz z drużbą weselnym (wodzirejem). Po wymianie kilku zdań zespół zaczyna grać melodie, zaczynają się śpiewy i przyśpiewki. Kiedy drużba weselny zaśpiewa o wyjściu młodego z domu, to on pojawia się w drzwiach. Następnie drużba weselny zaśpiewa mu o witaniu się z zespołem muzycznym oraz z nim, więc do nich podchodzi.

Wyjście z domu z druhnami pod rękę

Z reguły Pan Młody wychodzi z domu w towarzystwie panienek, które jeszcze nie mają męża. Podtrzymują go za ręce. Ale zdarza się coraz częściej, że wychodzi sam. Następnie wychodzą z domu rodzice, dzięki kolejnym przyśpiewom wodzireja. Według zwyczaju ta sytuacja ma mieć charakter wzniosły. Po nim następuje błogosławieństwo Pana Młodego przez jego rodziców w domu oraz moment podziękowań za wszelakie starania. Kiedy nadchodzi moment odpowiedni do wyjazdu do Panny Młodej, druhny chwytają Pana Młodego pod ręce i z bukietami w dłoniach wychodzą z domu.

wyprowadzenie panstwa mlodych

Bez udziału zespołu muzycznego lub głośno, aby cała miejscowość wiedziała, że tutaj jest wesele

Ten charakter rozpoczęcia wesela zależy od Was. Jeśli uważacie, że śpiewy to kicz, to nie warto ich organizować między np. blokami w mieście. W dużej mierze zespół weselny bardzo dobrze dopasowuje się do Waszego zdania, wskazówek i stylu, w jakim chcecie, aby Wasz piękny dzień się odbywał. Należy wówczas jasno określić, co się chce, aby nie było niechcianych wpadek podczas Waszego dnia ślubu.

Pożegnanie w mieście

Jeśli mieszkasz w mieście, to musisz zdecydować czy chcesz mieć wyjście głośne, czy ciche bez muzyki. Będąc na takich reportażach ślubnych, zauważyliśmy, że sąsiedzi są bardzo przychylni takim sytuacjom. Nie można skrywać, że bardzo ochoczo wcielali się w role obserwatorów z okna.

Pożegnanie na wsi

Jeśli posiadacie własny grunt, działkę, to sprzyja głośniejszej organizacji wyjścia Pana Młodego z domu. Klimat takich pożegnań przede wszystkim obfituje w rejonach góralskich, gdzie organizowane są kolejne punkty z wydźwiękiem, tzn. przyśpiewki drużby weselnego, granie i śpiewanie zespołu weselnego podczas wyjścia, przerwy, przejazdu i spotkania się Pary Młodej.

wyprowadzenie pana młodego

Dla Pana Młodego przygotowuje się specjalny wianek – tradycja na Mazowszu

Czasem będąc w różnych rejonach w Polsce, możecie jeszcze spotkać inny sposób wyprowadzenia Pana Młodego z domu. Ale to zależy od tego czy chce on uczestniczyć w zabawach przygotowanych przez jego przyjaciół, czy sióstr. Można spotkać się z wiankiem dla Pana Młodego.

Co to jest wianek dla Pana Młodego?

Wianek dla Pana Młodego to porcelanowy talerzyk z wkładką, który przygotowany jest przez najbliższe kobiety z domu: mamę lub siostry i zostaje wręczany bohaterowi wesela w dniu jego ślubu. Umieszczone tam:

  • Cukierki – oznaczają słodkie życie,
  • Pieniądze – mają zapewnić bogactwo życiowe,
  • Obrazek Matki Boskiej Karmiącej – ma symbolicznie zapewnić dostatek.

Jak wygląda wianek dla Pana Młodego w dniu ślubu?

Wianek zostaje owinięty w białą serwetkę, tak aby poprzez upięcie, uzyskać kwadratowy kształt. A na wieku pojawia się wianuszek z łodyżkami asparagusa, który ostatecznie zostaje tam przypięty.

Kiedy zostaje wręczony wianek dla Pana Młodego i kto ma nim go obdarować?

Dodatkowo Pan Młody uczestniczy w błogosławieństwie przez swoich rodziców, od których wcześniej otrzymał białą szatę. Na niej klęka i wsłuchuje się w to, co mówią do niego rodzice. Materiał ten ma następujące znaczenie: klękając na białym materiale, oznacza, że zamierza wstąpić na „czystą drogę”. Po błogosławieństwie Pan Młody dziękuje swoim rodzicom za trudy w jego wychowaniu do tej pory i symbolizuje zamknięcie pewnego etapu w życiu, otwarcie się nowego, w tym budowanie swojej rodziny.