Co to są wykupiny na weselu?

Wykupiny Panny Młodej czy Pana Młodego? Weselna tradycja wykupin inaczej wywodzin bardzo mocno jest przypisana do Śląska, ale zdarza się także w innych rejonach Polski. Zwyczaj ten w dzisiejszych czasach jest bardziej w formie dobrej zabawy i żartu przed błogosławieństwem.


W tym wpisie znajdziesz odpowiedzi na poniższe pytania i zagadnienia:
1. Na czym polega tradycja wykupin na weselu i co się daje?

2. Kogo dotyczy tradycja wykupin?
a) Pana Młodego
b) Panny Młodej
3. Jak zwykle wyglądają wykupiny Pana Młodego.
a) Gotowe wierszyki, przyśpiewki czy sytuacje spontaniczne podczas wykupin Pana Młodego?
4. Jak wykupić Pannę Młodą?
a) Co dać na wykupiny przyszłej małżonce?
b) Wierszyki, gotowe teksty na wywodziny weselne bądź wykupiny ślubne Panny Młodej?
c) Inspiracje i pomysły na wykupiny Panny Młodej w dniu ślubu.
5. Podsumowanie tematu wykupin Pana Młodego i Panny Młodej w dniu ślubu i wesela.

Zobacz nasze inne poradnikowe wpisy:

Szukasz kamerzysty i fotografa ślubnego na swój ślub i wesele?
Nowy Sącz, Kraków, Katowice, Tarnów, Rzeszów, Zakopane, cała Polska

kamerzysta-cena-nowy-sacz
Fotografia i film ślubny

Skontaktuj się z nami, a my przedstawimy Wam ofertę ślubną na usługi fotograficzno – filmowe.


Koniecznie zajrzyj do zakładki
Oferta„,
a także poznaj nas, czytając udzielonych odpowiedzi
na pytania do kamerzysty i fotografa ślubnego.

Zadzwoń bądź napisz do nas!
728-555-845 | fotovideogrzegorzek@gmail.comWESELE W STARYM DWORZE MACIEJÓWKA

ZOBACZ ZDJĘCIA I FILM ŚLUBNYNa czym polegają wykupiny na weselu i co się daje?

Najczęściej dotyczy wykupin Panny Młodej przez Pana Młodego. On przychodzi pod dom przyszłej małżonki i tutaj musi się zmierzyć z tradycją jej wykupienia. Aby ją zobaczyć, musi mieć wartościowe banknoty w kieszeni, piękny prezent i dużo butelek wódki. Czasem zdarza się sytuacja, że w pewnych regionach Polski są przeprowadzane wykupiny Pana Młodego. Ta wersja rzadziej jest praktykowana, ale jednak kto się na nią decyduje, to później ma dużo zabawy i śmiechu.

Oczywiście oceny i rozmyślania nad tym czy jest to dużo dobrej zabawy, śmiechu czy jest to przyjemnością z tego typu zabaw przedślubnych, zostawmy dla tych, którzy chcą w tym uczestniczyć. Jak z każdymi tradycjami czy zwyczajami ślubnymi i weselnymi możemy się zgadzać bądź nie. Każda Para Młoda harmonogram dnia ślubu i wesela układa dokładnie tak, jak sobie wymarzyła.

Biżuteria na wykupiny

Kto kogo musi wykupić podczas dnia ślubu i wesela?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo zależy od tradycji, jaka jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jednak bardzo często powtarzają się sytuacje następujące:

Wykupiny Pana Młodego

Panna Młoda posyła swoje dwie koleżanki, które mają za zadanie wykupić Pana Młodego z rąk jego druhny. Muszą się o niego targować. Ten zwyczaj nie jest często tak praktykowany jak wywodziny Panny Młodej.

Wykupiny Panny Młodej, czyli tradycyjne wywodziny

Pan Młody po przyjeździe do Panny Młodej musi się mocno starać, aby ją wykupić. W zależności od sytuacji mogą brać udział  jej rodzice, a czasem Pan Młody musi przekonać rodzeństwo i szwagrów przyszłej małżonki. Tylko na miejscu okazuje się czy to zadanie jest trudne, czy nie. To zależy, na jakie pomysły wpadnie rodzina Panny Młodej i czy odda ją za bez cen, czy będzie się mocno targować.

Jak wyglądają wykupiny Pana Młodego?

Panna Młoda odsyła ze swojego domu dwie koleżanki, czasem zdarza się, że nawet jeszcze świadkową, aby wykupić Pana Młodego od jego druhny. Bardzo częstym towarem do przekonania jest alkohol. Warto się przygotować, że będzie to koszt kilku butelek. Jeśli im się to uda, to mają go dla siebie. Co to znaczy? Okazuje się, że wsiadają z nim do samochodu i kierują się do Panny Młodej. Jeśli są już na miejscu, to sytuacja jest odwrotna. Pan Młody nie bierze udziału w wykupinach, tylko liczy na kolegów i świadka, że wykupią Pannę Młodą z rąk dziewczyn. Wtedy będzie mógł się z nią przywitać.

Wierszyki, przyśpiewki na wykupiny Pana Młodego

Wierszyki, przyśpiewki bądź gotowe teksty na wykupiny Pana Młodego raczej nie zagościły na dobre w tradycji. Możliwe, że każda sytuacja i rozmowa jest inna. Sami bohaterowie muszą całą rozmowę traktować jak zabawę. Czym więcej jedna strona będzie odmawiać „sprzedaży”, tym druga będzie musiała się bardziej starać. Ostatecznie musi dojść między wysłanymi dziewczynami przez Pannę Młodą a druhną Pana Młodego do kompromisu i pozytywnego porozumienia.

Jak wykupić Pannę Młodą?

Z reguły Państwo Młodzi do spotkania przygotowują się w swoich domach rodzinnych z pomocą najbliższych przyjaciółek i dobrych kolegów, które są druhnami i drużbami. Pan Młody chcąc zobaczyć Pannę Młodą, musi postarać się i zawczasu przygotować się na ten moment. Często po przyjeździe musi wykupić swoją przyszłą małżonkę z rąk rodziców, obdarowując ich i nawet rodzeństwa symbolicznymi podarkami lub musi złożyć przyrzeczenie albo oficjalną deklarację.

 • W ramach podarków często przygotowuje im słodycze, pieniądze, biżuterię czy alkohol.
 • Jako przyrzeczenie i oficjalne deklaracje, często zapisane nawet na papierze i podpisane przez Pana Młodego, ma zostać zapewnione dobre i szczęśliwe życie przyszłej żonie.

Pan Młody dopiero widzi Pannę Młodą po udanych staraniach o nią, a dokładnie kiedy swym wystąpieniem usatysfakcjonuje przyszłych teściów. Często, rodzice czy rodzeństwo targują się z Młodym, aby wyciągnąć od niego więcej pieniędzy, kosztowności. Jednak później te rzeczy i tak trafiają do rąk Pary Młodej.

Co dać na wykupiny Panny Młodej?

Pan Młody musi być przygotowany, że nie pójdzie mu tak łatwo. Musi zabezpieczyć się finansowo, ale także w upominki z biżuterią. Może także kusić słodyczami i alkoholem. Najlepiej jak będzie miał przygotowane teksty i odpowiedzi na targowanie się, a przede wszystkim będzie miał przekonujący ton rozmów. Musi być odważny, bo stara się o najcenniejszy skarb swojego życia. Podczas targów nie warto się bać czy wstydzić. To ma być dobra zabawa dla siebie samego i najbliższych.

Śląskie wesele, czyli wykupiny Młodej za wódkę

Tak to prawda. W większości sytuacji opowiadanej, gdzieś od rodziny słyszeliśmy, że śląskie wesela obfitują w tę tradycję. Podczas wykupin Panny Młodej przekazuje się butelki alkoholu.

Wierszyki, gotowe teksty na wywodziny weselne, wykupiny ślubne Panny Młodej

O gotowych wierszykach na ten moment nie słyszeliśmy. Jednak utarte i powtarzające się formułki nigdy nie będą tak śmieszne i rozbawiające przybyłych gości weselnych, jak układane na poczekaniu śmieszne i siarczyste teksty. Warto się odważyć i spróbować dyskutować, a także ciągnąć rozmowę. Targować się o wszystko. Jeśli nie jesteście pewni sytuacji, nie czujecie się w targach najlepiej, to warto kilka dni wcześniej coś ułożyć w głowie i koniecznie mieć jakiś plan.

Pomysł na wykupiny Panny Młodej

Co Pana Młodego spotka podczas wykupin? Czy jest jakaś formuła, czy schemat? Niestety nie. Wykupiny zależą przede wszystkim od tego, ile osób Pan Młody musi przekonać i w jakiej sytuacji. Czasem zdarza się, że po przybyciu do domu Panny Młodej musi się zmierzyć z wykupieniem przed domem na specjalnie do tego przygotowanej bramie, a w większości przypadków musi przejść „starcie” z rodzicami Panny Młodej i jej rodzeństwem.

Są różne pomysły na wykupiny i to zależy tylko od wyobraźni osób, które to realizują. Przykładowy pomysł znajdziesz poniżej.

 • Pan Młody podchodzi pod dom i wychodzą druhna, siostry lub rodzice.
 • Pyta o Pannę Młodą, a reprezentanci nie chcą odsprzedać za bezcen przyszłej mu małżonki, więc dochodzi do obfitych targowań.
 • Pan Młody płaci pieniędzmi, później może biżuterią i wódką, a zamian dostaje po kolei:
  • Małą dziewczynkę,
  • Coś Panny Młodej – buta,
  • Jeśli jest na weselu osoba o imieniu jak Panna Młoda, to właśnie tę osobę,
  • Mężczyznę z rodziny Panny Młodej, który jest przebrany za kobietę w białej sukni ślubnej,
  • Można tutaj przedłużać i wymyślać kilka sytuacji.

Ważne, aby Pan Młody jak i targujący się wymyślali ciekawe teksty podczas wykupin Panny Młodej. Tak, aby nie zanudzić przybyłych gości, tylko z każdą sytuacją ich bawić, a przede wszystkim samych siebie.

 • Można na wybranej osobie z rodzinny Panny Młodej stworzyć z kartonu automat do pobierania pieniędzy i zamiast koszyka i sytuacja wyżej wymieniona może zostać powtórzona w takim układzie.
 • Stworzyć przed domem bramę, w której Pan Młody musi coś zrobić.
  • Pozbierać, przesunąć całą kupę piasku, aby umożliwić przejazd.
  • Rozciąć drewnianą bramę, dzięki której będzie mógł podjechać pod dom Panny Młodej.
  • Bramę ze stolika do targowania robią bracia i szwagry Panny Młodej. Jeśli Młody przekaże im zadowalającą ilość alkoholu, to go przepuszczą. Może to być kilka sztuk, a mogą być to dwa kartony.

Podsumowanie wykupin w dniu ślubu i wesela

Ostatecznie Pan Młody ma utargować jak najwięcej i dostać Pannę Młodą, ale wszyscy targujący się będą chcieć być usatysfakcjonowani. Dobra zabawa ma być wstępem przed błogosławieństwem rodziców. Następnie pojedziecie już do kościoła, ale w przejeździe do niego należy się spodziewać jeszcze bram, które czasem są kilku lub kilkunastominutowe.


Czy widziałeś nasze teledyski ślubne?

Jeśli jeszcze nie, to zostawiamy Ci tutaj dwa. Więcej możesz obejrzeć w zakładce, gdzie znajdziesz film ślubny. Każda umowa podpisana z kamerzystą na usługę filmowania zawiera informację o otrzymaniu od nas teledysku ślubnego z pięknego dnia ślubu i wesela.