Stół prezydialny na weselu

Stół prezydialny to stół dla państwa młodych. Jest to najważniejszy stół na weselu. To Wy jako para młoda jesteście najważniejsi i powinniście być dla wszystkich najbardziej widoczni. Właśnie na tym stole skupiają się oczy gości, którym wręczyliście zaproszenia i Wam towarzyszą w tym cudnym dniu. Wasz stół jest zawsze centralnym punktem sali, gdzie będziecie spożywać posiłki. Warto dołożyć wszelkich starań, aby się wyróżniał. Najczęściej wyróżnia się wyjątkową dekoracją, ale też kształtem i szerokością.

Z tego wpisu dowiesz się:

 • Co to jest stół prezydialny na weselu?
 • Kto powinien siedzieć przy stole państwa młodych?
 • Jak duży i na ile osób może być stół główny na weselu?
 • Jakie są zalety stołu prezydialnego tylko dla państwa młodych?
 • Jak zaplanować miejsca siedzące przy stole prezydialnym jeśli dzielimy go ze swoimi rodzicami?
 • O czym pamiętać jeśli przy stole prezydialnym siedzą świadkowie?
  • Jak zaprosić świadków do stołu prezydialnego?
  • Jeśli przy stole prezydialnym siedzą świadkowie, to co z rodzicami?
 • Dla kogo przeznaczony jest stół prezydialny wyjątkowo długi?
 • Jaką rolę odgrywa dekoracja stołu weselnego?
  • Kiedy zdecydować się na styl rustykalny stołu prezydialnego?
  • Kiedy zdecydować się na styl glamour stołu prezydialnego?

Kto powinien siedzieć przy stole prezydialnym, czyli stole państwa młodych?

Jak długi ma być stół prezydialny na Waszym weselu to zależy tylko od Was. Powinniście podjąć decyzję, w jakim gronie najbliższych Wam osób chcecie tam się znaleźć. Z kim przy nim usiądziecie to jest Wasza decyzja. Mogą być to rodzice, świadkowie z osobami towarzyszącymi, a nawet dziadkowie czy rodzice chrzestni. Warto pamiętać przy planowaniu usadzenia osób przy parze młodej, aby nikt nie siedział Vis-à-Vis Was, czyli twarzą w stronę Waszej twarzy. To zdecydowanie utrudnia pracę kamerzysty i fotografa ślubnego, a także wpływa na ujęcia do albumu i filmu ślubnego z ważniejszych momentów przy stole prezydialnym.

Stół prezydialny może być:

 • 2-osobowy: pani młoda i pan młody,
 • 6-osobowy:
  • rodzice pani młodej i pani młoda, pan młody, rodzice pana młodego,
  • osoba towarzysząca + świadkowa, pani młoda, pan młody, świadek + osoba towarzysząca,
 • 10-osobowy: osoba towarzysząca + świadkowa, rodzice pani młodej, pani młoda, pan młody, rodzice pana młodego, świadek + osoba towarzysząca.

Stół prezydialny tylko dla państwa młodych

Zastanawiacie się nad opcją stołu prezydialnego w wersji dwuosobowej, czyli tylko dla Was jako pary młodej? Jest to ciekawa opcja, która niesie za sobą wiele pozytywów. Jeśli tak pomyśleć to z miejsca mogę podać Ci tyle pozytywów ile palców u jednej ręki.

5 zalet stołu prezydialnego tylko dla Państwa Młodych

Jesteście najważniejsi! Bez dwóch zdań!

Oczywiście para młoda podczas dnia ślubu i wesela jest najważniejsza. Skradacie serca zaproszonych gości, rozmawiacie z nimi wspominając przyjemne chwile, ale także dobrze się bawicie. W zależności od Waszego usposobienia:

Jeśli jesteście duszą towarzystwa, uwielbiacie rozmowy z przyjaciółmi, spędzacie z nimi dużo czasu podczas tego wyjątkowego dnia, to pewnie należałoby zrobić jeden duży stół dla Was i przyjaciół. Ale stół dwuosobowy tylko dla pary młodej może być taką chwilową odskocznią do złapania oddechu podczas tego co dzieje się na sali jadalnej i tanecznej.

Jeśli jesteście indywidualistami, lubicie dozować odpowiednio czas dla innych, to właśnie taki stół będzie małą ucieczką bez wyrzutów sumienia.

Dekoracja Waszych marzeń na i przy stole prezydialnym!

Nie uwierzycie, ale to jaką dekorację można zaplanować na stół główny na weselu, to przechodzi wszelakie oczekiwania. Właśnie ta opcja stołu prezydialnego dwuosobowego daje największą możliwość pokazania wyjątkowych dekoracji. Planowana aranżacja przecudnie wygląda na krótszych stołach niż na długim dla 8 osób. Tutaj zdecydowanie możecie kłaść nacisk na wyjątkowe i nietuzinkowe dekoracje. Stoły tylko dla dwóch osób jeszcze nie są tak bardzo popularne przynajmniej w Małopolsce blisko Nowego Sącza, Limanowej czy Brzeska, więc wybór w dekoracjach specjalnie dedykowanych dla takich stołów macie ogromny.

Samotne osoby przy stole prezydialnym, to nie u Was na weselu

Wasi rodzice czy świadkowie nie muszą zajmować miejsca obok Was, a gdy Was tam nie ma to pozostają sami sobie. Widok samotnych rodziców czy świadków, którzy zostali przy stole głównym to częsty widok. Para młoda organizuje wesele, aby się dobrze bawić i świętować szczególną okazję. Przecież związali się przysięgą małżeńską na całe życie. To ważne chwile i dzielą ją ze wszystkimi gośćmi na sali. Wiele par przechadza się między stolikami, z każdym chce zamienić słówko. To jest super. Tak ma być. Tak jak sobie to wymarzyliście. Ale z drugiej strony towarzyszący na początku Wam rodzice od połowy wesela siedzą sami. Jeśli nie mają zaplanowanych krzeseł przy rodzinie, to raczej nie chcą komuś zajmować miejsca, czy się dosiadać. Chcą, aby każdy zaproszony gość miał zapewnioną wygodę i komfort.

Rodzice i świadkowie nie muszą się stresować

Jako fotograf ślubny i kamerzysta od samego początku obserwujemy Waszych bliskich. Jedni są bardzo wyluzowani, a innym towarzyszy stres. To jest naturalne zjawisko. Jedni potrafią sobie z tym poradzić, a inni nie. Jednym ze stresujących momentów jest przebywanie w strefie zarezerwowanej dla pary młodej, czyli przy stole prezydialnym. Rezerwacja też wiadomo jest dla nich. Stoły można stworzyć tak długie jak się tylko marzy. Jednak chodzi mi o to, że ta część sali jest najczęściej fotografowana i filmowana. Nie ukrywajmy coraz częściej możemy zauważyć, że wiele zaproszonych gości używa telefony na weselu.

Często wykonują zdjęcia Parze Młodej, filmują ich. Podczas gdy siedzą za stołem prezydialnym, podczas tańców, podczas wspólnie spędzonych chwil. To jest zrozumiałe. Cieszą się ich radością, czerpią od nich emocje i dzielą się z innymi. Chcą mieć pamiątkę w galerii, ale też często dodają relacje na InstaStories. Świadkowie i rodzice często mogą się z tego powodu stresować.

Rozwiązaniem jest stworzyć stół dwuosobowy, a dla najważniejszych osób zaplanować miejsce blisko siebie, ale przy najbliższych stolikach. To spowoduje dla niektórych osób, tych bardziej stresujących się, ulgę. Słuchajcie swoich bliskich w tym temacie. Jeśli wolą siedzieć blisko, ale w osobnym stoliku to warto ich posłuchać. Jeśli ich ta sytuacja nie będzie stresować i chcą być bardzo blisko Was, to oczywiście stwórzcie dłuższy stół.

Stół odskocznią i rozluźnieniem od panujących emocji

Nie ukrywajmy. Planujecie najlepszy dzień w życiu. Zapraszacie mnóstwo gości i organizujecie dla nich dużo atrakcji. Wy jesteście dla nich także atrakcją. Pięknie wyglądacie. Na każdym kroku chcą zdjęcia z Wami, robią Wam zdjęcia, więc trzeba być zadowolonym i cały czas uśmiechniętym. A w takich sytuacjach stół dwuosobowy na swoim weselu będzie odskocznią. To właśnie przy nim możecie spokojnie posłuchać swoich myśli, ale też pobyć chwile ze sobą sam na sam, porozmawiać ze sobą a może nawet poprzytulać.

Weselny stół dla państwa młodych i ich rodziców

Tę opcję, czyli stół dla Państwa Młodych, siedzących wraz z rodzicami, najczęściej spotykamy na weselach w Małopolsce, a dokładniej w Nowym Sączu, Brzesku czy Tarnowie. Coraz częściej odchodzi się od takich propozycji. Ale wg tradycji ta opcja w tym regionie jest bardzo zakorzeniona. Jest to przepiękne uhoronowanie swoich rodziców. Poczują się dowartościowani przez Was, a także ważni. Przy rodzicach będziecie się czuć dobrze i komfortowo.

Zasady usadzania rodziców przy stole weselnym:

 • Ogólną zasadą jest, aby zachować zasadę przeplatania. Obok kobiety powinien usiąść mężczyzna, a obok niego kolejna kobieta,
 • Na środku powinna usiąść para młoda,
 • Obok pani młodej powinien usiąść ojciec pani młodej. Obok pana młodego powinna zająć miejsce jego matka,
 • Jeśli zdarzy się sytuacja, że rodzice pary młodej są rozwiedzeni, to powinno się rodzica czy rodziców zaprosić z nowymi partnerami.

Stół prezydialny para młoda dzieli ze świadkami

Stół prezydialny w opcji para młoda + świadkowie jest już coraz bardziej popularna. Opcja usadzenia świadków ślubu blisko siebie podczas wesela dla Was też wydaje się być ciekawym rozwiązaniem. A może często bierzecie pod uwagę to rozwiązanie? Większość z Was woli zaprosić do swojego stołu świadków, czyli tych, których zaraz po rodzicach obdarowujecie największym zaufaniem podczas wesela. Na nich polegaliście podczas podjęcia jakichkolwiek decyzji związanych z dniem ślubu i wesela. Oni z Wami spędzili najwięcej czasu na omawianiu tego wyjątkowego tematu, wspierali Was i doradzali. Teraz chcąc ich uhonorować zapraszacie ich do stołu państwa młodych. Stół prezydialny jest nadal przygotowany na mniejszą liczbę osób.

Jak zaprosić świadków do stołu prezydialnego?

Jeśli w kościele na ślubie rozdzielenie świadków z osobami towarzyszącymi, partnerami czy też rodziną to nie problem. Ale na czas wesela rozdzielenie ich już może problemem być. Rozważając opcję usadzenia świadków ślubu przy parze młodej warto pamiętać, że:

 • Jeśli świadkowie chcą przyjść z osobą towarzyszącą, ze swoją rodziną to raczej nie wypada ich rozsadzać na czas wesela,
 • Jeśli na świadków wybraliście sobie osoby, których dobrze znacie, to wiecie, jaką mają relację ze swoją drugą połówką lub nawet drugiej połówki nie mają. Musicie pamiętać, że partner świadkowej czy partnerka świadka w takim układzie powinni siedzieć razem z Wami przy stole. Nawet, pomimo że Wasze relacje są słabe czy nawet będzie to Wasze pierwsze spotkanie z nimi.

Warto rozeznać się odpowiednio wcześniej, kto będzie towarzyszył Waszym świadkom podczas Waszego dnia ślubu, zwłaszcza jeśli jeszcze nie znamy partnera świadkowej czy partnerki świadka. Wszystko po to, by w czasie wesela czuć się komfortowo. Jeśli dobrze znacie ich oraz samych świadków, to przebywanie w tym towarzystwie będzie bardzo swobodne i bezpieczne. W każdej chwili będziecie mogli na świadków liczyć, ale też się przy nich wyluzować i spokojnie z nimi porozmawiać.

Dzielenie stołu państwa młodych na weselu razem ze świadkami może spotkać się z dwoma reakcjami rodziców

 • Jeśli macie bardzo dobre stosunki z rodzicami i oni nie wyobrażają sobie siedzieć gdzieś indziej to decyzja dzielenia stołu ze świadkami, może spowodować, że rodzice poczują się mniej ważni lub po prostu pominięci.
 • Patrząc z drugiej strony to jest idealne rozwiązanie. Kiedy:
  • Rodzice się stresują to wolą siedzieć przy innym stoliku niż przy głównym,
  • Gdy Wasi rodzice są po rozwodzie. Ten układ jest lekarstwem, który nie wymaga na Waszych rodzicach dyspozycyjności, ale też nie powiększa ich dyskomfortu.

Przy stole prezydialnym usiądzie para młoda, rodzice, rodzeństwo i dziadkowie

A co jeśli waszym marzeniem jest usiąść przy stole z Waszą najbliższą rodziną: z rodzicami, z bratem i siostrą, a może nawet z dziadkami? Jeśli macie takie marzenie to warto je spełnić. Stół prezydialny będzie wyjątkowo długi, jednak jest ta opcja do zrealizowania. Warto pamiętać, aby zachować równowagę między stronami państwa młodych. Ważne, abyście to Wy usiedli w środkowej części tego stołu.

Dekoracja stołu prezydialnego dla państwa młodych na weselu

Dekoracje stołu weselnego dla państwa młodych to ważna kwestia dla Was, bo jesteście organizatorami tego pięknego dnia. Jesteście najważniejsi w tym dniu i chcecie, aby Wasz stół się wyróżniał. Jest on centralnym punktem na weselu i nie ukrywajmy ten stół jest najczęściej fotografowany i zbiera największą uwagę wszystkich. Tam zajmujecie miejsce, kiedy:

 • Są ważniejsze punkty wesela,
  Jako fotograf ślubny i kamerzysta na początku wesela po obiedzie właśnie przy nim przebywamy wraz z orkiestrą i drużbą weselnym. W tym czasie drużba wraz z orkiestrą przygrywają przy stole weselnym pary młodej, życzenia i wznoszenie toastu, a często też towarzyszą przy krojeniu tortu przez parę młodą. Często Wasz stół i ścianka za nim wykorzystywany jest do zdjęć grupowych z gośćmi weselnymi, czy też przez nich samych, aby mieć na pamiątkę.
 • Aby zaczerpnąć chwili odpoczynku,
 • Przewidziane momenty spożywanie posiłków.

Zastanawiacie się nad dekoracją tego miejsca. Niewykluczone jest to, że stół dla państwa młodych zawsze współgra stylistycznie z dekoracją całej sali weselnej, a także dekoracji kościoła, w którym odbywała się ceremonia ślubna. Dekoracja stołu weselnego będzie zależeć od:

 • Waszej decyzji w kwestii jak długi i dla ilu osób stół będzie przeznaczony,
 • Od stylu, jaki do tej sali pasuje:
  • Jeśli na sali przeważa drewno, to idealnie sprawdzą się dekoracje rustykalne, czy boho.
  • Jeśli sala jest elegancka. Sufit przyozdobiony jest kryształowymi żyrandolami, czy na podłodze są marmurowe płytki, to polecamy pójść w styl glamour.

Zachęcamy Cię do obejrzenia innych poradników dotyczących planowania dnia ślubu i wesela, np.:

ZIMNE OGNIE NA WESELE

Szukasz wskazówek jak przeprowadzić zabawę z zimnymi ogniami na weselu, o czym pamiętać, czego unikać i jak poradzić sobie z ewentualnym chaosem w przypadku, który może nastąpić podczas odpalania ich?

CZYTAJ DALEJ


Podziękowanie dla rodziców

PODZIĘKOWANIE DLA RODZICÓW

Jak uczcić tę wyjątkową chwilę w najważniejszym dla Was dniu?

CZYTAJ DALEJ


Album ślub

ALBUM ŚLUBNY TRADYCYJNY, FOTOALBUM CZY FOTOKSIĄŻKA

Jaką pamiątkę wybrać na całe życie?

CZYTAJ DALEJ