Jak zorganizować swoje wesele w czasie pandemii?

Ślub i wesele w czasie pandemii koronawirusa to dla wielu z Was ogromne wyzwanie, z jakim musicie się zmierzyć. Spróbuję Ci jako fotograf ślubny podpowiedzieć rozwiązania w tej sytuacji. Kilka razy już byłam na weselach, gdy Para Młoda postanowiła zorganizować swój najważniejszy dzień podczas obostrzeń.

wesele w czasie pandemii

Ślub i wesele w czasie pandemii koronawirusa – czy trzeba od razu się załamywać i przenosić termin?

Rok 2020 był dla nas rokiem bardzo pracowitym i na podstawie zdobytych doświadczeń opowiem Ci, jak wygląda ślub i wesele w czasie pandemii. Czytając ten wpis, poznasz rozwiązania, jakie możecie wziąć pod uwagę, zanim podejmiesz ostatnią decyzję. Ty i ja fotograf ślubny wiemy, że jest to bardzo indywidualna decyzja. Musicie oboje usiąść na spokojnie i podjąć decyzję odpowiednią do tego co podpowiada Wam serce.

Ważne, aby z decyzją o organizacji przyjęcia weselnego w dobie pandemii się nie śpieszyć. Najgorsze jest w tym przypadku podjąć pochopną decyzję. Na podstawie 2020 roku okazuje się, że warto czekać do ostatniej chwili. Może zapalić się zielone światło dla naszych planów, a obostrzenia i zakazy będę poluzowane.

wesele pandemia

W jaki sposób można zaplanować ślub i wesele w czasie epidemii? 4 pomysły, żeby zrobić to dobrze

To, w jaki sposób zaplanujesz swój ślub i wesele jest przede wszystkim ukierunkowane Waszymi marzeniami. Ale jeśli nie masz pomysłu, nie wiesz jak to zrobić, tradycyjny harmonogram ślubu poprzez obostrzenia się posypał i twierdzisz, że jeśli nie ma zaplanowanej liczby gości, to będzie nudno, pusto, to uwierz, że towarzyszyliśmy Parom, które się zdecydowały przeorganizować dzień ślubu i było wspaniale.

Swoją imprezę zorganizują wtedy kiedy będzie już taka możliwość, a nawet biorą pod uwagę organizację swojego wesela w kilka tygodni. Mają taką możliwość jeśli wybiorą datę w dniach roboczych od poniedziałku do piątku lub w niedziele. Poniżej masz do wyboru 4 sposoby na zorganizowanie wymarzonego dnia ślubu i wesela w czasie pandemii.

pandemia wesele

Przyjęcie weselne w czasie koronawirusa w zaplanowanym terminie

Gdy mimo koronawirusa można zaplanować wesele na sali

Wersja 1: W dniu ślubu i wesela nasza sala weselna może zorganizować przyjęcie weselne. Organizujesz je zgodnie z ilością osób (zielona strefa – 150 osób, żółta 100 osób i czerwona – 50 osób).

 • Przygotowania ślubne,
 • Ślub kościelny,
 • Przyjęcie weselne na sali z obostrzeniami lub w domu w mniejszym gronie zaproszonych gości + ustalenie terminu wesela dla całej rodziny,
 • Sesja ślubna w ten sam dzień (krótka),
 • Sesja ślubna w inny dzień.

Ten podpunkt bardzo szeroko opisałam poniżej, ponieważ nasze Pary Młode w większości decydowały się na takie rozwiązanie. Z punktu fotografa ślubnego i po rozmowach z Parami Młodymi twierdzę, że jest to dobre rozwiązanie.

Gdy jest zakaz organizacji imprezy na sali weselnej

Wersja 2: W dniu ślubu i wesela nasza sala weselna nie zorganizuje przyjęcia, bo jest zakaz wesel.

 • Przygotowania ślubne,
 • Ślub kościelny,
 • Przyjęcie weselne w domu w mniejszym gronie zaproszonych gości + ustalenie terminu wesela dla całej rodziny,
 • Sesja ślubna w ten sam dzień (krótka),
 • Sesja ślubna w inny dzień.

Jesteście w stanie zorganizować dzień ślubu i wesela z powyższym harmonogramem. W wielu sytuacjach nie zagraża to bezpieczeństwu Waszej całej rodziny. Wybierając nowy termin przyjęcia weselnego dla całej rodziny można na podstawie aktualnych obostrzeń.

Gdy chcesz najpierw wziąć ślub cywilny, a później kościelny

Wersja 3: W dniu ślubu i wesela nasza sala weselna nie zorganizuje przyjęcia, bo jest zakaz wesel.

 • Przygotowania ślubne,
 • Ślub cywilny,
 • Przyjęcie weselne w domu w mniejszym gronie zaproszonych gości,
 • Sesja ślubna w ten sam dzień (krótka),
 • Sesja ślubna w inny dzień,
 • Ustalenie terminu ślubu kościelnego i wesela dla całej rodziny.

Każde wesele jest inne, a Wasi goście nie tylko są tutaj na miejscu. Zaproszeni goście mogą być z różnej części świata i ich przyjazd jest uzależniony od obowiązujących przepisów i ile starań muszą włożyć w to, aby w dniu ślubu być razem z Wami. Jeśli nie wyobrażacie sobie ślubu i wesela bez Waszych gości to, to rozwiązanie może być w tej sytuacji idealne.

Decydujecie się wziąć ślub w wyznaczonym pierwszym terminie mimo wszystko

Jeśli zaplanowany ślub jest w maju, czerwcu, lipcu, wrześniu i październiku, jest możliwość zorganizowania ślubu i później przyjęcia na sali weselnej, ale z obowiązującymi obostrzeniami, to proponuję wybrać tę opcję. Nie wiadomo jak będzie się wszystko układać.

wesele korona wirus

Jak wygląda dzień ślubu w czasie pandemii koronawirusa?

Dzień ślubu w czasie koronawirusa można zaplanować następująco i to był najczęściej wybierany sposób przez Pary Młode, którym towarzyszyliśmy. Nie rezygnowali ze swoich marzeń dotyczących najpiękniejszego dnia, a podczas rozmowy z nami zachęcaliśmy do tego, aby to, co zaplanowali, się odbyło. Aby nie rezygnować z czegoś, z czego nie muszą. Niech ten dzień będzie tak samo piękny jak dzień, który byłby połączony ze świetną zabawą na parkiecie w sali weselnej.

Podpowiadaliśmy scenariusze, które mogłyby być zrealizowane w danym czasie.

 • Przyjęcie weselne na sali z obostrzeniami wiąże się w dużej mierze z aktualnymi obostrzeniami. W sezonie 2020 jak wiadomo, balansowaliśmy między strefami: zieloną, żółtą i czerwoną. Czasem Pary Młode mieszkające na pograniczu stref z możliwością zaproszenia większej ilości gości przenosiły w ostatnich dniach swoje wymarzone wesele do sal w strefach żółtych i zielonych. Czasem dojeżdżali kilkadziesiąt kilometrów do tych sal.
 • Przy realizacji takiego rozwiązania trzeba będzie wiedzieć, ile osób będzie miało chęć uczestnictwa w przyjęciu weselnym. Z biegiem czasu coraz więcej ludzi jednak nie boi się wirusa ze względuna to, że go przechorowali oraz aktualnie panującej sytuacji epidemiologicznej. Dzień ślubu i wesela wyglądał tak samo jak był planowany.
 • Przyjęcie weselne w domu i ewentualnie ustalenie nowego terminu przyjęcia weselnego dla gości. Na to rozwiązanie decydowały się Pary Młode, które chciały sformalizować związek. Były to Pary, które brały ślub po 18 października, kiedy wprowadzono zakaz organizacji wesel na sali weselnej.
koronawirus pandemia

Organizacja ślubu i wesela w dobie pandemii – jak wszystko zorganizować?

 1. Rano Panna Młoda korzystała z usług fryzjerki i kosmetyczki, a Pan Młody w tym czasie miał swoje obowiązki. Samochód, przystrojenie domu, wizyta u fryzjera i wszystko, co zaplanowano przed jego przygotowaniami do ślubu.
 2. Następnie odbywało się spotkanie z nami na przygotowaniach do ślubu. W pierwszej kolejności Panna Młoda, która decydowała się na przygotowania do ślubu w gronie najbliższych. Często towarzyszyły im przyjaciółki, siostry, całe rodzeństwo czy rodzice.
 3. Później przejeżdżaliśmy do Pana Młodego, gdzie rozpoczynaliśmy u niego przygotowania do ślubu. Odbywały się w takiej wersji, którą sobie wymarzył, czyli przy boku najlepszych kumpli, czy najbliższej rodziny.
 4. Następnie jeśli była możliwość organizacji śpiewu orkiestry przy domach, to taka orkiestra się pojawiała i prowadziła część od pierwszych chwil przy domu, aż do zaślubin. Odbyło się tradycyjne błogosławieństwo Pana Młodego w jego rodzinnym domu, później wraz z nim przejechaliśmy do Panny Młodej. Tutaj albo było tradycyjne przywitanie, albo first look.
 5. Kolejno odbyło się przywitanie rodziców i błogosławieństwo Pary Młodej przez ich rodziców w domu Panny Młodej. Chwili rozmów mogło nie być końca, ale kiedy czas na przejazd do kościoła już wybił, to wszyscy w dobrych humorach zaczęli się zbierać. Przejechaliśmy do kościoła, a następnie przygotowaliśmy się do wejścia.
 6. Zebrani goście w pełnym limicie osób obowiązujących w kościele weszli jako pierwsi, a na końcu w weszła Para Młoda, która w zachwycie zaproszonych gości przemierzała krok za krokiem, idąc po dywanie wśród przepięknych dekoracji.
 7. Msza zaślubin to wyjątkowy czas, gdzie Państwo Młodzi będąc dwoje, łączą się po słowach przysięgi małżeńskiej w jedno, tworząc rodzinę. Nasze Pary nie powstrzymały obostrzenia, chcieli ślubować sobie miłość, nawet w mniejszym gronie.
 8. Oczywiście musieli poświęcić zabawę na sali weselnej w licznym gronie rodziny przy orkiestrze w tym czasie, ale mają w planach jeszcze zrobić wesele w później. Jeszcze nie mają w tym momencie konkretnych planów, bo nie wiedzą, jak sytuacja się rozwinie. Ale jeśli będzie możliwość, to zapowiedzieli, że nie powstrzymają się na zorganizowanie nawet w ciągu kilku tygodni. Myślą, że skoro potrafili zorganizować dzień ślubu, to dzień zabaw weselnych w innym terminie nie będzie problemem, a samą przyjemnością.
 9. Ceremonia zaślubin zawsze była przepiękna i jak dla nas fotografa ślubnego i kamerzysty wzruszająca. Para Młoda, rodzice i zebrani goście też nie ukrywali wzruszenia i pojawiły się nawet łzy szczęścia. Wspaniale! Uwielbiamy takie momenty. One są takie bliskie sercu i są cudowną pamiątką na lata.
 10. Szczęście rozpierało Państwa Młodych i wyjście z kościoła to sama radość, uśmiechy przy gromkich oklaskach gości weselnych przy fali kwiatów z konfetti i sypniętych pieniędzy, słodkości, a czasem ryżu. Piękne emocje i moc wzruszeń podczas życzeń oraz wiele przekazywanej miłości ze strony gości Pary Młode otrzymywały chyba ze zdwojoną mocą.
 11. Oczywiście pamiątkowe zdjęcia do albumu ślubnego czy fotoksiażki Państwo Młodzi chcieli mieć, wiec sesja zdjęciowa z parami odbyła się pod kościołem i w domu już z najbliższą rodziną.
 12. Późniejsze przyjęcie weselne odbywało się zgodnie z obostrzeniami, więc tutaj z reguły towarzyszyli najbliżsi. Odbył się uroczysty obiad, krojenie tortu, wspomniane zdjęcia z gośćmi i czas, który wypełniony był niekończącymi rozmowami, czasem radości.
 13. Odbywały się też krótkie sesje w dniu ślubu, podczas których pojechaliśmy, np. nad jezioro, aby uwiecznić emocje w tym wyjątkowym dniu. Ale Pary decydowały się na plener też w innym dniu. Aby przy blasku zachodzącego słońca w niskich temperaturach uwiecznić gorącą miłość. Te dni, które spędziliśmy z nimi, były cudowne. Mimo obostrzeń i zakazów Państwo Młodzi byli bardzo szczęśliwi.
pandemia wesele slub

Wesela i pandemia w 2021 roku

Nie ukrywam organizacja ślubu i wesela w styczniu czy w lutym 2021 roku będzie pod znakiem zapytania. Będzie zdecydowanie inna niż przygotowania do ubiegłorocznych ślubów i wesel. Jeszcze wszystko przed nami, każdy tydzień może być inny do poprzedniego. Na takiej zasadzie też pracowaliśmy w roku 2020, kiedy zarys planów na najbliższą sobotę znaliśmy w poniedziałek. A ostateczną decyzję Pary Młodej znaliśmy w czwartek po konferencji.

Mimo koronawirusa Para Młoda decydowała się na swój ślub

Właśnie w poniedziałek przeważnie był kontakt z Para Młodą, aby dowiedzieć się, co planują na sobotę. Akurat byliśmy w tej sytuacji, że prawie każda Para zdecydowała się wziąć ślub. Nawet mieliśmy sytuację, że fotograf ślubny pewnej Pary trafił w kwarantannę ze względu na przebywanie swojego domownika w otoczeniu, gdzie ktoś miał zdiagnozowany wirus SARS-CoV-2 i my im mogliśmy towarzyszyć. Także z tego miejsca bardzo dziękujemy, że podjęte decyzje były takie, że mieliśmy pracę.

Ostateczną decyzję odnośnie soboty oczywiście otrzymywaliśmy w czwartek po konferencji prezesa Rady Ministra Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, a później za niego Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego.

Miejmy nadzieję, rok 2021 będzie zdecydowanie lepszy i korzystniejszy dla Was Kochani

Sytuacja zacznie się stabilizować i wszystko zacznie wracać do normy. Jednak mimo wszystko chcę Was przestrzec przed podjęciem pochopnych decyzji. Jeśli jednak organizujecie dzień ślubu i wesela to tak, aby później nie żałować, że zrezygnowaliście z czegoś. Oczywiście musicie pamiętać, że najważniejsze jest Wasze zdrowie i Waszych najbliższych. Jeśli sytuacja jest dla Was stresująca, to lepiej odłożyć ślub na inny czas. Miejmy nadzieję, że rzeczywiście przyszłe miesiące takie będą.